Helytörténeti nap
Helyszín: Kisdobsza
Időpont: 2018.09.29.
Látogatók: 1342 fő.
Sok szeretettel meghívjuk a helybéli és elszármazott családokat a 2018.09.29-én tartandó Helytörténeti napra, Kisdobszára!
BESZÁMOLÓ
Időpont: 2018. szeptember 29. (szombat), 1000 órától
Helyszín: 7985 Kisdobsza Fő u. 4.
Jelenlevők: 106 fő
Program:
Helytörténeti fal helyi tanítókról felállított emléktáblájának felavatása
Szakos Sándorné, Csöpi néni sírjának koszorúzása
Kutyabemutató, sportpálya kipróbálása, állatsimogató
Lovaglás
Ebéd
Hagyományos kézműves foglalkozások: csuhé, nemezelés, fafaragás
Arcfestés, csillámtetoválás
Simonné dr. Pallós Piroska Phd előadása
Szuloki gyermek néptáncegyüttes műsora
Misina táncegyüttes műsora
Táncház a Misina táncegyüttes közreműködésével
Tombolasorsolás
Almási Krisztina énekes műsora
Kisdobszán évek óta tart már település történetének felkutatása. Ebben Simonné dr. Pallós Piroska Phd rendkívül tevékenyen vesz részt. A település vezetőségének, központi magjának célja, hogy olyan programokat szervezzenek, melyek a gyökereket, a hovatartozás érzését erősítik, épül a közösség.
A Helytörténeti nap is egy ilyen rendezvény volt. Rendkívül széles programkínálatában mindenki megtalálhatta a számára érdekeset. Minden korosztályt érintettek a programok.
A rendezvény Szakos Sándorné, Csöpi néni, egykori nagy tiszteletben álló tanító munkájának állított emléket. Sokan tiszteletüket tették a volt diákok közül. Voltak, akik unokáikkal, családjukkal együtt jelentek meg, hogy lássák, honnan származnak felmenőik.
A helytörténeti kutatás eredményéről egy gravírozott emléktábla is készült, ami a már két éve működő hangosfalban kapott helyet.
Az emléktábla avatása és Csöpi néni sírjának megkoszorúzása után kezdődtek el a programok a Művelődési házban.
Ebéd után Simonné dr. Pallós Piroska előadása hangzott el, majd személyes beszélgetésre invitálták a vendégeket, akik magukról, emlékeikről beszéltek és arról, hogy miért kerültek el Kisdobszáról. (A település vezetősége számára fontos kérdés, hogy mi az oka az esetleges elvándorlásnak, hogy miért telepednek le itt a fiatalok és kik azok, akik elmennek a településről. Burkoltan erre is keresték a választ.)
A nap folyamán interaktív kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők az egykori iskola emlékeiből, fotókból, a településen egykor működő színjátszókör képeiből.
A program szervezésénél fontos szerepet játszott, hogy a gyermekek el tudják foglalni magukat az udvaron, míg a szülők az előadást hallgatják. Ők a ma közkedvelt arcfestés és csillámtetoválás mellett hagyományos kézműves foglalkozásokon vehettek részt, mint pl. fafaragás, nemezelés vagy éppen csuhévirág készítés, valamint kutyabemutatót tekinthettek meg és lovagolhattak is.
A szabadtéri tevékenységek után kezdődött el a műsor, melyen egy német táncokat bemutató gyermekcsoport, valamint a Misina táncegyüttes lépett fel. Színvonalas műsoruk után a vendégeket is táncra perdítették a táncosok. A táncház rendkívül jó hangulatban telt.
Rétes sütő versenyen kihirdették a győztest, aki értékes ajándékkal mehetett haza.
Összességében elmondható, hogy a nap nagy sikerrel zárult. A visszajelzések is ezt igazolják.
A település megmozdult. Az előkészületekben is sok segítséget kaptak pl. a helyi asszonyok 120 tervezett főre nyújtották a rétest péntek délután.
A tapasztaltakat és a további feladatokat részvételi fórumon fogjunk átbeszélni.
Készítette: Toth-Kovács Lívia
szakmai vezető
Kisdobsza, 2018.10.03.
Képeket készítette: Kiss Balázs László (https://www.facebook.com/kissbalazslaszlo)
Képtár